Професія слюсаря-ремонтника дуже поширена та необхідна для будь-яких видів і етапів виробництва, де є техніка, механізми, прилади, агрегати. Це кваліфікований робітник, який обслуговує техніку на підприємствах або вдома, регулює, виконує поточний і терміновий ремонти, проводить профілактичні заходи.
Професія слюсаря бере свій початок з того часу, коли людство почало винаходити машини, механізми, коли знадобилися фахівці для їхнього складання, обслуговування та ремонту. Сучасне виробництво повністю механізоване. Усе промислове виробництво засноване на застосуванні техніки, що полегшує, а часом й цілком замінює людську працю. Навіть хатня робота нині неможлива без побутової техніки - пилососів, пральних машин, кухонних комбайнів. Вся техніка, як виробнича, так і побутова потребує догляду, профілактичних заходів, ремонту, обслуговування. Слюсар-ремонтник займається монтажем, налагодженням, регулюванням і діагностуванням механізмів. Після виявлення проблеми він проводить ремонт, заміну зламаних деталей, монтаж нових. Поточний профілактичний ремонт передбачає чищення та змащування вузлів і агрегатів, заміну деталей з терміном придатності, що закінчився. Здобуваючи професію слюсаря-ремонтника у Макіївському професійному училищі соціальної реабілітації ім.. А.С. Макаренка учні вчаться читати креслення та схеми, , працювати з деталями зі сталі, чавуну, кольорових металів, які мають вагу і важку оброблюваність знайомляться з технічними характеристиками машин.
Щоб бути чудовим фахівцем, слюсар-ремонтник повин мати знання у різних сферах: фізиці, металознавстві, хімії. Він повинен знати технологію виробництва, принципи планово-попереджувального ремонту, властивості матеріалів, антикорозійних засобів і масел, контрольно-вимірювальні прилади і різні пристосування для ремонту, мати уявлення про методи регулювання обладнання та визначення ступеня зношування деталей, знати допуски, посадки та класи точності.
Професія: 7233 Слюсар-ремонтник 2 розряд
Кваліфікаційні вимоги
Повинен знати: основні заходи виконання робіт з розбирання, ремонту та складання простих вузлів і механізмів, устаткування, агрегатів та машин; основи слюсарної справи; призначення та правила застосування слюсарного та контрольно-вимірювального інструменту; основні механічні властивості оброблюваних матеріалів; основи знань про допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості; найменування, маркування і правила застосування мастил, мийних речовин, металів і змазок; основи електротехніки; читання креслень простих вузлів і механізмів устаткування, агрегатів та машин.
Повинен уміти: розбирати, ремонтувати, складати та випробувати прості вузли і механізми устаткування, агрегатів та машин. регулювати просте устаткування, агрегати і машини, а також середньої складності під керівництвом слюсаря більш високої кваліфікації; виконувати слюсарне оброблення деталей за І2-І4-м квалітетами (5-7-м класами точності); промивати, чистити, змащувати деталі та знімати заливання; виконувати роботи із застосуванням пневматичних, електричних інструментів та на свердлильних верстатах; шабрити деталі за допомогою механізованого інструменту; виготовляти прості пристрої для ремонту і складання; працювати з ущільнюючими матеріалами, виготовляти прокладки різної складності.
Загальнопрофесійні вимоги
Повинен: раціонально організовувати та ефективно використовувати робоче місце; дотримуватися норм технологічного процесу; не допускати браку в роботі; знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього середовища, додержуватися норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;
використовувати, в разі необхідності, засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо); знати інформаційні технології в обсязі, що є необхідним для виконання професійних обов’язків; володіти обсягом знань з правових питань галузі, основ ведення підприємницької діяльності, державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності та трудового законодавства в межах професійної діяльності; мати професійну підготовку в обсязі, достатньому для безпечного усування несправностей та відмов, що виникають у процесі роботи, а також для участі в їх ремонті.
Професія: 7233 Слюсар – ремонтник 3-го розряду
Кваліфікаційні вимоги
Повинен знати: будову устаткування, яке ремонтує; призначення та взаємодію основних вузлів і механізмів; технологічну послідовність розбирання, ремонту і складання устаткування, агрегатів і машин; технічні умови на випробування, регулювання та приймання вузлів та механізмів; основні властивості матеріалів, які обробляє; будову універсальних пристроїв та середньої складності контрольно-вимірювального інструменту; допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості; правила стропування, підіймання, переміщення вантажів; правила експлуатації вантажопідіймальних засобів і механізмів, якими керують з підлоги; читання креслень, відомості з електротехніки.
Повинен уміти: розбирати, ремонтувати, складати та випробувати середньої складності вузли та механізми устаткування, агрегатів і машин; ремонтувати, регулювати та випробовувати середньої складності устаткування, агрегати і машини, а також складне під керівництвом слюсаря більш високої кваліфікації; виконувати слюсарне оброблення деталей за 11-12-м квалітетами (45-м класами точності); ремонтувати футероване устаткування та устаткування, яке виготовлене з захисних матеріалів та феросиліцію; виконувати роботи із застосуванням пневматичних, електричних інструментів та розбирати, складати та ущільнювати фаолітову та керамічну апаратуру і комунікації; виготовляти пристрої середньої складності для ремонту і складання; виконувати такелажні роботи під час переміщення вантажів за допомогою простих вантажопідіймальних засобів і механізмів, якими керують з підлоги.
Загальнопрофесійні вимоги
Повинен: раціонально організовувати та ефективно використовувати робоче місце; дотримуватися норм технологічного процесу; не допускати браку у роботі; знати і виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці і навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт; використовувати, в разі необхідності, засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо); знати інформаційні технології в обсязі, що є необхідним для виконання професійних обов’язків; володіти обсягом знань з правових питань галузі, основ ведення підприємницької діяльності, державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності та трудового законодавства в межах професійної діяльності; мати професійну підготовку в обсязі, достатньому для безпечного усування несправностей та відмов, що виникають у процесі роботи, а також для участі в їх ремонті.
Професія: 7233 Слюсар-ремонтник 4-го розряд
Кваліфікаційні вимоги
Повинен знати: будову устаткування, агрегатів і машин, які ремонтує; правила регулювання машин; способи усування дефектів в процесі ремонту, складання та випробування устаткування, агрегатів і машин; будову, призначення і правила застосування складного контрольновимірювального інструменту; конструкцію універсальних і спеціальних пристроїв; способи розмічання та оброблення нескладних різних деталей; систему допусків і посадок, квалітетів і параметрів шорсткості; властивості кислототривких і інших сплавів; основні положення планово-запобіжного ремонту устаткування; основні відомості з читання креслень, електротехніки з основами промислової електроніки.
Повинен уміти: розбирати, ремонтувати, складати та випробовувати складні і особливо складні вузли та механізми; ремонтувати, монтувати, демонтувати, випробовувати, регулювати, налагоджувати складне устаткування, агрегати і машини та здавати після ремонту; виконувати слюсарне оброблення деталей і вузлів за 7-10-м квалітетами (2-3-м класами точності); виготовляти складні пристрої для ремонту і монтажу; складати дефекти відомості на ремонт; виконувати такелажні роботи з застосуванням підіймальнотранспортних механізмів і спеціальних пристроїв.
Загальнопрофесійні вимоги
Повинен: раціонально організовувати та ефективно використовувати робоче місце; дотримуватися норм технологічного процесу; не допускати браку у роботі; знати і виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці і навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;
використовувати, в разі необхідності, засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо); знати інформаційні технології в обсязі, що є необхідним для виконання професійних обов’язків; володіти обсягом знань з правових питань галузі, основ ведення підприємницької діяльності, державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності та трудового законодавства в межах професійної діяльності; мати професійну підготовку в обсязі, достатньому для безпечного усування несправностей та відмов, що виникають у процесі роботи, а також для участі в їх ремонті.